krabica s vitrinou a vystavnym materialom

Slovenskí Rebelli na SLUSH v Helsinkách

Vrátili sme sa zo SLUSH Helsinki. Podujatie, ktoré nemá obdoby. Jedno z najinšpiratívnejších miest, aké sme s kolegom Maťom mali možnosť navštíviť. V tomto krátkom príspevku sa budem venovať tomu, ako bolo na podujatí, ako sme sa tam dostali, koľko nás to stálo peňazí, aké príležitosti sa nám naskytli a aká bola afterpárty.

 

O podujatí SLUSH som sa prvýkrát dozvedel na stránke SBA – písali o tom v kalendári podujatí, ako o najväčšom startupovom podujatí v Európe. Vedel som, že tam potrebujeme ísť s RE-BELLS. Poslali sme žiadosť SBAčke a oni nám ju schválili. Od Slovak Business Agency sme dostali letenky, lístky na podujatie, výstavný stánok na dva dni a ubytovanie.

krabica s vitrinou a vystavnym materialom

Slovenský startup RE-BELLS ide na podujatie SLUSH v Helsinkách.

Leteli sme z Viedne, deň pred začiatkom podujatia. Nakoľko sme mali so sebou pomerne veľkú krabicu so zariadením pre náš stánok, do Viedne sme pricestovali autom. Auto sme nechali na parkovisku park-and-fly – parkovisko vzdialené asi 10 minút taxíkom od letiska. Na letisko sme prišli tak dve hodiny pred odletom, lebo sme mali obavy, že bude problém s našou nadrozmernou krabicou. Letisko je však veľmi dobre organizované a našu krabicu bez problémov vybavili v priebehu pár minút na oddelení ,,bulky luggage“. Po prílete do Helsiniek sme zvažovali využiť verejnú dopravu, Uber a Taxi do hotela. Najjednoduchšie vzhľadom na množstvo batožiny, bolo pre nás zobrať si taxík. V deň eventu, skoro ráno, sme sa tiež pomocou taxi prepravili do výstaviska Messukeskus v Helsinkách, kde sa konal SLUSH.

Samotný SLUSH nás veľmi príjemne prekvapil vo všetkých smeroch. Začnem skvelou organizáciou podujatia. Hneď po prílete na letisko nás v termináli vybavili menovkami, dvojdňovým lístkom na verejnú dopravu a páskou na ruku. Po príchode do Messukeskus sme nestáli v rade ani chvíľu a bez čakania sme sa dostali dovnútra, kde nás milá dobrovnoľníčka odprevadila k našej výstavnej ploche. Mali sme necelé dve hodiny na prípravu, čo sa ukázalo, ako dostatočný čas. Stihli sme všetko nachystať a pripraviť sa na to, čo nás od prvej minúty otvorenia čakalo. Nával záujemcov bol tak veľký, že sme v priebehu prvých pár hodín rozdali všetky vizitky. V priebehu celého dňa nám dobrovoľníci nosili fľaše s minerálnou vodou. Toto je ďalšia z vecí, ktorú mali dobre premakanú. Totiž vôbec nebol čas ísť sa niekam napiť. Kvantum ľudí, ktorí sa zaujímali o RE-BELLS nám nedovolil myslieť na čokoľvek iné. V rámci organizácie podujatia ešte musím spomenúť dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ktoré sa ochotne snažili pomôcť so všetkým, čo sme potrebovali.

Plocha, ktorú sme mali k dispozícii bola 2×2 metre. Takisto sme dostali jeden regál s dvomi poličkami, jednu deliacu stenu, konferenčný stolík, elektriku a wi-fi. Deliacu stenu sme vyzdobili plagátom. Ten bol už zďaleka viditeľný a niesol naše hlavné posolstvo – hľadáme partnerov – konkrétne: „Welcome HORECA Partners!“ So sebou sme si priniesli jednu vitrínu a roll-up. Obe sme ich mali osvetlené. Osvetlenie bolo našou devízou. Celý náš stánok žiaril už zdiaľky, čím sa nám podarilo pritiahnuť veľa pozornosti. Základné osvietenie poskytuje aj samotná vystavovacia plocha, ale je to málo. Celý SLUSH sa nesie v duchu „elektro párty“ – veľa svetiel, laserov a pary.

Slush RE-BELLS waiter call device demo booth

Fotka počas krátkej chvíle, kedy u nás nikto nebol a tak nás odfotila milá pani okoloidúca.

Pri stánku sa nám počas dvoch dní pristavilo asi 500 ľudí. Každý účastník podujatia bol označený svojou menovkou a rolou (Conference, Startup, Investor, Executive, Music, Volunteer, Student, Speaker). Takže ste mali aspoň akú takú predstavu, s kým sa asi rozprávate. Odhliadnuc od toho, snažili sme sa s každým záujemcom stráviť toľko času, aby sme mu povedali o čo nám ide a ukázali mu, ako to funguje. Podstatným bolo čo najskôr zistiť, v akom biznise sa daný človek pohybuje. Pokiaľ išlo o niečo relevantné, vypýtali sme si od nich kontakt. Dokopy sme za dva dni získali vyše 70 kontaktov. Išlo najmä o záujemcov o distribúciu asi z celého sveta od Japonska, cez Dubaj, až po Švajčiarsko, či domáce Fínsko. Dokopy sa o distribúciu zaujímali ľudia z 12 krajín z troch kontinentov. Medzi ostatné kontakty patria ľudia z oblasti technológií, HR a biznis developmentu. Asi najcennejšie boli kontakty priamo na riaditeľov reštaurácií, ktorí majú záujem použiť RE-BELLS na privolanie obsluhy vo svojich reštikách.

Natočili sme aj niekoľko vstupov pre média a urobili pár rozhovorov pre magazíny. Boli medzi nimi aj zvučné mená ako BBC. Dokonca Finnair s nami urobil rozhovor do ich magazínu, ktorý rozdáva na palubách lietadiel. Na chvíľu sa za nami zastavili aj Slováci zo Startitup kvôli Live vstupu.

Koľko nás to všetko stálo? Dokopy sme z vlastného vrecka minuli do tisíc eur. Prípravy stánku nás vyšli na 350 eur, na cestovanie, taxi a parkovanie sme minuli ďalších 300 eur, na stravu tiež okolo 300 eur. Určite to za tie peniaze stálo.

Nebol by to SLUSH bez poriadnej Afterky. Nejaká párty bola každý deň, no boli sme vždy tak unavení z celého náročného dňa, že sme zavítali na párty až v posledný deň. Ako by sa dalo od organizátorov SLUSH čakať, afterpárty bola na jednotku s hviezdičkou. Atmosféru dopĺňali tri pódiá, pričom na každom hral trochu iný štýl. Na párty sme mali vyčlenených 100 eur, keďže Helsinki nepatria práve k najlacnejším miestam na svete. Na naše prekvapenie však boli všetky drinky zadarmo. Na áfterke sme sa skvelo zabavili, opäť spoznali nových ľudí, no tentokrát v menej formálnej nálade. Vstup na párty totiž mali iba účastníci podujatia, čo považujem tiež za skvelú výhodu.

Pár typov na záver. Precvičujte si angličtinu a svoj pitch so svojím parťákom aj niekoľko dní pred odletom. Dobre si nasvieťte svoj stánok. Pripravte si niečo originálne, čo zaujme pozornosť. Zoberte si čo najpohodlnejšie topánky, keďže denne budete stáť 11 hodín na nohách. A jedna rada na záver, keď vám redaktori povedia: ideme live, rýchlo, daj tri kliky – udržte si chladnú hlavu 🙂

Ak sa chystáte na SLUSH, neváhajte mi napísať, rád sa s vami podelím o naše postrehy.

Nech sa darí!

Vlado Štec,

co-founder at RE-BELLS

You may also like